Élet a holdon?
Bár a Holdnak van légköre, az nagyon vékony, és főként hidrogénből, neonból és argonból áll. Ez a gázkombináció nem alkalmas az oxigénfüggő állatok vagy például az emberek életben tartására.
- HÍRDETÉS -
A Holdon rengeteg oxigén található. Csak nem gáz halmazállapotban. Inkább a regolitban – a Hold felszínét borító kőzet és finom por – rekedt meg. Vajon a regolitból kinyert oxigén elegendő lenne az emberi élet fenntartásához a Holdon?
Az oxigén a körülöttünk lévő földben található ásványok széles skáláján van jelen. Ezenkívül a Hold nagyrészt ugyanolyan anyagokból áll, mint a Földön (bár valamivel nagyobb mennyiségű meteorokból származó anyaggal).
A Hold felszínén olyan ásványok dominálnak, mint a szilícium-dioxid, az alumínium-, a vas– és a magnézium-oxidok. Ezen ásványok mindegyike tartalmaz oxigént, de a tüdőnk számára hozzáférhetetlen formában.
- HÍRDETÉS -
Ezek az ásványok a Holdon különböző formákban fordulnak elő, beleértve a felszínt borító kemény kőzetet, port, kavicsot és köveket. Ez az anyag a Hold felszínének ütköző meteoritok számtalan évezredes ütközésének következménye.
A Hold regolitja körülbelül 45 százalékban oxigénből áll. Ez az oxigén azonban elválaszthatatlanul kapcsolódik a fent felsorolt ásványokhoz. Az ilyen makacs kapcsolatok felbontásához energiát kell befektetnünk.
Ha ismeri az elektrolízist, akkor ez ismerős lehet önnek. Ezt az eljárást gyakran alkalmazzák a földi gyártásban, például az alumínium előállítására. Az alumíniumnak az oxigéntől való elválasztásához elektromos áramot vezetnek az alumínium-oxid folyékony formáján (általában timföldnek nevezik) keresztül, elektródákon keresztül.
Melléktermékként ilyenkor oxigén keletkezik. A Holdon az elsődleges termék az oxigén lenne, de az alumínium (vagy más fém) potenciálisan értékes melléktermék lenne.
- HÍRDETÉS -
Ez egy meglehetősen egyszerű művelet, de van egy bökkenő: sok energiát fogyaszt. Ahhoz, hogy fenntartható legyen, napenergiával vagy más holdi energiaforrással kellene működtetni.
Az év elején a belga Space Applications Services cég bejelentette, hogy három kísérleti reaktort építenek az oxigén előállítására szolgáló elektrolízis folyamatának továbbfejlesztésére. A berendezést 2025-ben szeretnék a Holdra juttatni az Európai Űrügynökség in-situ erőforrás-hasznosítási (ISRU) programjának részeként.
Ezek után mennyi oxigént szolgáltathat a Hold, ha sikerül? Mint kiderült, elég sokat.
- HÍRDETÉS -
Néhány becslést tehetünk, ha nem vesszük figyelembe a Hold felszín alatti kemény kőzetanyagában rekedt oxigént, és csak a felszínen könnyen hozzáférhető regolitra koncentrálunk.
A holdi regolit átlagosan 1,4 tonna ásványi anyagot tartalmaz, köztük köbméterenként (35 négyzetméter) körülbelül 630 kilogramm oxigént. A NASA szerint az embereknek naponta mintegy 800 gramm oxigénre van szükségük a létezéshez. Így a 630 kg oxigén körülbelül két évig (vagy valamivel tovább) tartana fenn egy embert.
Tegyük most fel, hogy a Holdon a regolit átlagos mélysége körülbelül 10 méter, és hogy az összes oxigént ki tudjuk belőle nyerni. Ez azt jelzi, hogy a Hold felszínének felső tíz métere elegendő oxigént tartalmazna ahhoz, hogy a Föld nyolcmilliárd emberét körülbelül 100 000 évig el tudja tartani.
Ez azon is múlna, hogy képesek vagyunk-e megfelelően összegyűjteni és felhasználni az oxigént. Ettől függetlenül ez a figura elég hihetetlen!
- HÍRDETÉS -
Ezt leszögezve, mi a Földön tényleg elég jól megvagyunk. És mindent meg kellene tennünk, hogy megőrizzük a kék világot – különösen a talaját -, amely a mi beavatkozásunk nélkül is fenntartja az összes földi életet.