Láthatatlan, és nem biztos, hogy hagyományos anyagból áll. Lehet, hogy olyasvalami, amit a csillagászok még soha nem azonosítottak. És annak ellenére, hogy nem láthatjuk a hatalmas valamit, a csillagászok nemrég felfedezték a hatását, miközben magát az objektumot nem látták.
- HÍRDETÉS -
Ana Bonaca, a Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics kutatója, csillagász a titokzatos objektumot “valamilyen sűrű golyónak” nevezte. Bonaca az Amerikai Fizikai Társaság denveri kongresszusán mutatta be az objektum létezésének bizonyítékát.
Galaxisunk leghosszabb csillagfolyamában, a GD-1-ben azonosították a lyukakat létrehozó objektum bizonyítékát.
A csillagfolyam olyan csillagok gyűjteménye, amelyek egy olyan galaxis körül keringenek, amely eredetileg gömbhalmaz vagy törpegalaxis volt, de az árapályerők miatt szétszakadt és megnyúlt a pályája mentén.
- HÍRDETÉS -

Bonaca a Live Science-nek megjegyezte, hogy a csillagáramok gyakran egységesek, és egyetlen vonalra kell hasonlítaniuk, amelyet a galaxis hatalmas gravitációja megnyújtott.
Most ez a csillagfolyam akár egy réssel is rendelkezhet, ami megfelel a kezdeti gömbhalmaznak, mielőtt a csillagai két irányba kezdtek volna vándorolni.
Ami azonban furcsa, az az, hogy a GD-1-nek van egy második rés, amelynek nagyon csipkézett a széle. Ezt a területet a GD-1 “sarkának” nevezték el. Úgy tűnik, hogy nem is olyan régen valami egészen hatalmas dolog robbant bele a csillagáramba.

Ezt a területet a GD-1 “sarkantyújának” nevezték el. Úgy tűnik, hogy nem is olyan régen valami egészen hatalmas dolog robbant bele a csillagfolyamba.
Bármi is csapódott be a csillagáramba ekkora erővel, a gravitációval magával rántotta a csillagokat.
- HÍRDETÉS -
Más szóval, úgy tűnik, hogy a csillagáramot egy “láthatatlan” golyó “találta el”, ahogy Bonaca leírta. Hogy mi ez a golyó, azt nem tudjuk.
De nagyméretű. Erős. Nem tudjuk érzékelni. Említettem már, hogy hatalmas?
“Nem tudjuk hozzárendelni [a becsapódót] egyetlen általunk megfigyelt fényes objektumhoz sem” – magyarázta Bonaca a Live Science-nek.
- HÍRDETÉS -
“Sokkal nagyobb tömegű, mint egy csillag… Valahogy a Nap tömegének egymilliószorosa. Tehát egyszerűen nincsenek ilyen tömegű csillagok. Tehát ezt kizárhatjuk. Ha pedig fekete lyuk lenne, akkor egy olyan szupermasszív fekete lyuk lenne, mint amilyet a galaxisunk középpontjában találunk.”
Számos hipotézis létezik arra vonatkozóan, hogy mi lehet a furcsa tárgy. Az egyik elmélet szerint egy másodlagos szupermasszív fekete lyukat kellene hibáztatnunk a galaxisunkban.
Nyilvánvalóan nincs bizonyítékunk arra, hogy létezik egy másik fekete lyuk a galaxisunkban, így nem lehetünk biztosak benne.
Azon a hipotézisen kívül, hogy a GD-1-re egy fekete lyuk hatott, Bonaca úgy véli, hogy egy nagy tömegű sötét anyag ütközhetett a csillagárammal. Bonaca tisztázta, hogy ez nem jelenti azt, hogy az objektum teljes egészében sötét anyagból áll.
- HÍRDETÉS -
“Lehet, hogy egy fényes objektumról van szó, amely valahol eltűnt, és valahol a galaxisban rejtőzik” – tette hozzá.
Tisztában vagyunk vele, hogy bármi is legyen a dolog, a mérete óriási.
“Tudjuk, hogy 10-20 parszek [30-65 fényév] átmérőjű” – árulta el Bonaca. “Körülbelül akkora, mint egy gömbhalmaz.“